Topluma katkıda bulunmak ve büyümemizi toplumumuzun gelişiminin ayrılmaz bir parçası olarak düşünmek temel felsefemizi oluşturmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluğun önemi ve toplumdaki lider rolünün bilincinde olan Grup, ağırlıklı olarak eğitim, sağlık, kültür, sanat ve çevresel konularda fark yaratan itibarlı proje ve işlere destek sağlamaktadır. Bu alanlarda verdiğimiz destek ve yaptığımız bağışların ülkemiz için uzun soluklu değer yaratması ana hedef ve beklentimizdir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Politikamız

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) şirket politikamız, çalışanlarımıza, komşularımız ve paydaşlarımıza, çevreye, yatırımcılarımıza karşı sorumlu iş anlayışımızı referans almaktadır.

Grubumuz:

  • Yasalara saygılı olmayı,
  • Meşru ve sürdürülebilir işletme faaliyetlerini,
  • Açık ve şeffaf ortaklık ve işbirliği esaslarını,
  • İş ahlakı, dürüstlük ve saygıyı etik değerler olarak benimsemeyi,
  • İş süreçlerinin etkilerini minimize etmeyi,
  • Uzun vadeli projeleri desteklemeyi,

hedefleyen ve buna yönelik politikalar üretmeyi ilke edinmiş bir organizasyon olarak bu anlayış etrafında geliştirilen sosyal sorumluluk inisiyatiflerine öncelik vermektedir.

Çimentaş Grup sosyal sorumluluk faaliyetlerini hayata geçirip, sürdürülebilir örnek projeleri daha doğru yönetmek amacıyla 1986 yılında Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı'nı (ÇESVAK) kurmuştur. Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı, 1998 - 1999 öğretim yılında Işıkkent Eğitim Kampüsü adı altında büyük bir öğrenim projesini faaliyete geçirmiştir. Bu projeyle anaokulundan üniversiteye kadar tüm öğrenim seviyelerinde eğitim vermektedir.

Işıkkent Lisesi (Işıkkent Eğitim Kampüsü) Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın finansal destekleriyle 1998 yılında kurulmuş olup, eğitimdeki gelişmiş ve araştırmacı yaklaşımı ile tanınmaktadır. Bu amaçla, uygun tesislerle donatılmış bir kampüs inşa edilmiştir. Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı, yenilikçi ve araştırmaya dayalı eğitim anlayışına sahip Işıkkent Eğitim Kampüsü’nü destekleme, geliştirme ve esin kaynağı olma adanmışlığıyla hareket etmektedir. http://www.isikkent.k12.tr/

Ayrıca, Çimentaş Türk A.Ş. desteği ve Vakfımız aracılığı ile;

  • Çimentaş İlköğretim Okulu
  • Çimentaş Lisesi
  • Çimentaş Semt Polikliniği

yatırımları tamamlanarak yönetimleri Kamuya bağışlanmıştır.

YEREL TOPLULUKLARA DESTEK: DOĞAL AFETLERE DESTEK

24 Ocak 2020'de Türkiye'nin Elazığ ilinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki bir depremde 30'dan fazla kişi öldü ve 1.600'den fazla kişi yaralandı. Depremi takip eden saatlerde, yerel yönetimlere 1 milyon liralık bağışta bulunan Çimentaş, hasarlı binaları terk etmek zorunda kalan ailelere lojmanlarında barınma imkanı sağladı.

Elazığ fabrikasının misafirlerine yönelik tesis, tahliye edilenlere kapılarını açtı. Takip eden aylarda, Elazığ'daki Çimentaş yönetimi, yerel halka destek sağlamak için yerel yetkililerle yakın iş birliği yaptı.

Yine aynı yıl, 30 Ekim'de Türkiye'nin İzmir ilinde 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 90'dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine ve 900'den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Deprem sonrası yerel yönetimlere 400 bin liralık bağışta bulunan Çimentaş, evleri hasar gören çalışanlara da maddi destekte bulundu.