2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Bilgilendirme Notu

Medya

EGE’NİN İLK ÖZEL ÇİMENTO FABRİKASI ÇİMENTAŞ 70. YAŞINDA

1950 yılında temelleri İzmir’de atılan Çimentaş, kuruluşundan itibaren, doğduğu topraklara değer katmaya devam ediyor. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok başarıya imza atan Çimentaş, yüksek ihracat gücü ile sürdürülebilir büyümeye odaklanıyor ve yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

1950 yılında İzmir’de Ege’nin ilk özel çimento fabrikası olarak kurulan, 150 bin ton üretim hacmi ile faaliyetlerine başlayan Çimentaş geldiği noktada Türkiye’nin en önemli çimento markalarından biri oldu. Çimentaş 70. yılı, sahip olduğu çok değerli birçok sanatçının 100’den fazla eserinin oluşturduğu koleksiyondan, 30 parçalık seçkiden oluşan sanal sergiyle taçlandırdı.

Çimentaş, 1996’da Kars, 2005’te Trakya ve 2006’da Elazığ'da bulunan son teknolojilerin kullanıldığı çimento fabrikalarına yaptığı yatırımlarıyla katma değeri yüksek projelere imza attı. Bugün 20'ye yakın hazır beton santralı ve 4 fabrikasıyla büyümesini sürdürüyor. Hedefleri ve hayata geçirdiği başarılı çalışmalarıyla yabancı yatırımcıların dikkatini çeken Çimentaş, 2001 yılında 5 kıta ve 18 ülkede faaliyet gösteren dünyanın önemli sanayi grupları arasında yer alan Cementir Holding tarafından satın alındı.

Çimentaş’ın 70’inci yılı nedeniyle bir değerlendirme yapan Çimentaş CEO’su Cenker Mirzaoğlu, “70 yıl bir sanayi kuruluşunun yaşamında çok önemli bir süre. Çimentaş bu süre zarfında hayata geçirdiği pek çok başarı ile sektöründe birçok konuda liderlik etmiş, müşterilerine en kaliteli ürün ve hizmeti sunarak her zaman güvenilen bir marka olmuştur” dedi. Kuruluşundan bugüne kadar yatırımlarıyla istihdamın artmasına katkı sağlayan Çimentaş’ın bulunduğu bölgelerde de güven duyulan bir işveren olarak hep ön plana çıktığını söyleyen Cenker Mirzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün 4 fabrikamızın 3’ü ihracat odaklı üretimlerini sürdürüyor. İzmir fabrikasından, Afrika ve Avrupa’ya, Trakya fabrikasıdan Bulgaristan’a, Kars fabrikasından da Gürcistan’a ihracat yapıyoruz. Çimentaş’ın, Ege Bölgesi’nde ilk kurumsal, halka açık hazır beton üretim şirketi Çimbeton markamız altında 20'ye yakın hazır beton santralı bulunuyor. Uluslararası bir şirket profiline ulaşan Çimentaş, Cementir Holding bünyesine katılımından bu yana geçen sürede 650 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 70 yılımızın başarısını kutlarken, köklerimizden aldığımız güç ve tecrübe ile daha iyisini yapma tutkumuzu birleştirerek, daha büyük başarılara imza atmak için hız kesmeden yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.

70. yılımızın anısına çok değerli ressamların, sanatçıların 100’den fazla eserinin bulunduğu koleksiyonumuzdan ilk etapta 30 parçalık bir seçki ile sanal bir sergi açtık. Tüm sanatseverleri sergimizi ziyaret etmeye davet ediyoruz.”

Çimentaş’tan Çalışanlarıyla Anlamlı Buluşma

70. yılını kutlayan Çimentaş, her sene düzenlediği geleneksel çalışan buluşmasını online platforma taşıdı. 10 şehir, 22 farklı lokasyondan tüm çalışanların bir araya geldiği online etkinlikte, kıdem ve başarı ödülleri sahipleriyle buluştu.

Türkiye’nin en büyük çimento üreticileri arasında yer alan Çimentaş, geride bıraktığı köklü 70 yılını kutlarken pandemi sürecine rağmen çalışanları ile bir araya gelme fırsatını yarattı. Çalışanlarının başarılarından ve bilgi birikiminden güç alan, sektöründe öncü çalışmaları hayata geçiren Çimentaş, her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneğini bozmadı. Çalışanlarının başarılarını kutlamak, kıdem sahiplerinin de yıllardır verdiği emekleri takdir etmek üzere bu yılki ödül törenini pandemi şartlarında alternatif bir çözümle Türkiye’nin dört bir yanından online bağlantı ile gerçekleştirdi.

Kıdem ödüllerinin yanısıra, iş sağlığı ve güvenliği alanında öne çıkanlar, fark yaratanlar ve CEO özel ödülü olmak üzere 3 ana kategoride 124 Çimentaş çalışanına başarılı çalışmalarından dolayı ödül verildi.

Çimentaş’ın büyük bir aile olduğunu belirten Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Taha Aksoy şunları söyledi: “Hiçbir başarının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Biz bugün şirketimizin köklü 70 yılını bu büyük Çimentaş ailesi ile kutluyorsak, bu her bir Çimentaş çalışanının emeği, özverisi ve uzmanlığı sayesindedir. Her Çimentaş çalışanının alanı ne olursa olsun sektöründe gıpta ile bakılan projelerin bir parçası olduğunu görüyorum. Ne mutlu ki emeklerimiz bir amaçta buluşuyor ve bizleri güvenle, saygıyla ve sevgiyle çalıştığımız bu çatı altında topluyor. Başarılı projelerimizi ödüllendirmeyi, birbirimizi takdir etmek ve başarılarımızı birlikte kutlamak için çok kıymetli buluyorum. Kıdem sahibi arkadaşlarımızın bizlerle uzmanlıklarını yıllarca paylaştıklarını görmek, birlikte yolumuza devam etmek çok gurur verici.”

FUTURECEM™ lansman

Cementir’ın yeni gri çimentosu FUTURECEM™’in resmi lansmanı, Danimarka’da, Aalborg Portland tarafından 1 Ocak 2021’de yapılacak. Sürdürülebilir patentli çimento teknolojisi, kalsine edilmiş kil ve kalker arasındaki sinerji etkisinden faydalanarak çimento üretiminde %35’ten fazla klinkeri ikame etmeye olanak sağlamakta ve sonucunda %30’a kadar daha az karbon salınımı sağlamaktadır. Cementir Group’u sürdürülebilir çimento alanında pazar lideri olarak ön sıralara yerleştiren FUTURECEM™, son yıllarda gerçekleştirilen geniş çaplı uygulamalı araştırmaların sonucu olarak piyasaya sürülmektedir.

Detaylar için tıklayın..

ÇİMENTAŞ’IN YETENEK GELİŞTİRME PROGRAMI’NA KATILMAK İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 15 TEMMUZ

Çimentaş’ın başlattığı ‘Geleceğini İnşa Et’ isimli meslek yüksek okulu öğrencilerine özel ‘Yetenek Geliştirme Programı’na katılım için son başvuru tarihi 15 Temmuz 2021 olarak belirlendi. Programa kabul edilen öğrenciler 2 yılı kapsayan eğitim ve çalışma hakkından yararlanacak.

Çimentaş, sektörüne yetişmiş işgücü kazandırma hedefiyle Yetenek Geliştirme Projesi başlatıyor. Koşulları sağlayan ve programa katılımı uygun görülen öğrenciler 2 yıl yapılandırılmış eğitim ve çalışma imkanına sahip olacak.

Meslek yüksek okul mezunlarının başvurabildiği Geleceğini İnşa Et programına başvuru 15 Temmuz 2021’de sona erecek.

Sektör ihtiyaçları özelinde tasarlanan Çimentaş Geleceğini İnşa Et Yetenek Geliştirme Programı’na mezuniyetinin ardından belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen, geleceğini Çimentaş ile inşa etmek isteyen yeni mezunların başvuruları hr@cimentas.com adresinden kabul ediliyor.

CEO’muz Cenker Mirzaoğlu'nun Türk Çimento'nun yeni marka lansmanına yönelik röportajından kareler..

Çimentaş Organizatörlüğünde Online Buluşmalar, Yeni Karot Standartları ile Start Aldı. Yeni Sektörel Etkinliklerimiz için Takipte Kalın!

SAYFAYI PAYLAŞ

İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş.
Egemenlik Mahallesi Eski Kemalpaşa Caddesi No:4B Işıkkent Bornova İzmir/TÜRKİYE +90 (232) 472 10 50 | info@cimentas.com
Trakya Çimento Fabrikası
Sinanköy Mevkii Lalalpaşa – EDİRNE +90 (284) 323 11 04 | info@cimentas.com
Elazığ Çimento Fabrikası
Kızılay Mah. Kazım Karabekir Cad. No:12 ELAZIĞ +90 (424) 224 39 21 | info@cimentas.com
Kars Çimento Fabrikası
Merkez Bozkale Köyü Mevkii 36210 KARS +90 (474) 242 62 30 (6 Hat) | info@cimentas.com