2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Bilgilendirme Notu

Çimentaş Grup Yapısı

Çimentaş A.Ş. gri ve beyaz çimento, agrega ve beton üretiminde dünyadaki lider marklardan biri olan Cementir Gruba ait bir şirkettir. Cementir, ayrıca 2009’dan beri yenilebilir enerji sektöründe ve endüstriyel ve evsel atık yönetiminde de aktif rol oynamaktadır.

1947 yılında kurulan Cementir Grup yıllar içerisinde önemli derecede büyüyerek, tüm dünyada pek çok önemli yatırımlara ve satın almalara imza attı ve beyaz çimento üretiminde dünya lideri olmanın yanı sıra faaliyet gösterdiği tüm alanlarda öncü şirketler arasında olmayı başarmıştır.

Cementir, bugün 5 kıtada, 18 ülkede faaliyet göstermekte ve tüm dünyada 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

Cementir, toplam 1.35 milyar avro işletme geliriyle, Çimento, Medya, Emlak & Gayrimenkul, Finans ve Enerji olmak üzere pek çok sektörde faaliyet gösteren çatı holding şirketi olan Caltagirone Group tarafından yönetilmektedir.

1947

Cementir’in hikâyesi 1947 yılında IRI’nin (sanayinin yeniden yapılanması için kurulan bir enstitü) çimento sektörüne girmesiyle, Bagnoli’de faaliyet gösteren ILVA’nın açılmasıyla başlamış ve 1954’te Napoli’deki yeni çimento fabrikasıyla devam etmiştir.

1952-1964

Bu dönem birçok inşaat projeleriyle beraber İtalya’da yeniden yapılanma ve canlanma yıllarıydı. 1955’te Borsa’da yer aldıktan sonra bir dizi satın almayla 1964’te 2.351 milyon ton çimento üretmeyi başaran Cementir-Cementerie del Tirreno SpA bu sürece katkıda bulundu.

1992

Cementir, inşaat sektöründe hâlihazırda güçlü bir yer edinmiş Caltagirone Grup tarafından satın alındı. Bu, şirket için gerçek bir dönüm noktası olmuş, yeniden yapılanma sürecinden sonra şirketi uluslararası pazara girmeye hazırlamış ve sektördeki lider şirketlerden biri haline getirmiştir.

2001

Cementir’i uluslararası bir şirkete dönüştüren bu ilk girişim, çimento ve hazır beton üretimini yapan Çimentaş ve Çimbeton’un satın alarak Türkiye’ye giriş yaptı. Her iki şirket de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir ve ülkedeki lider üreticiler arasındandır.

2004

Cementir coğrafi çeşitlilik stratejisini izlemeye ve çokuluslu bir şirket olmaya Aalborg Portland ve Unicon gibi tanınmış ve tarihi Danimarkalı firmaları satın alarak devam etti. Bu girişimleri takiben Cementir beyaz çimento üretiminde küresel bir lider olmuş ve bu yeni satın almayla birlikte Çin, Malezya, Mısır ve Amerika’daki pek çok fabrikanın operatörü olmuştur.

2008

Uluslararası arenada giderek ve hızla artan bu gelişme şirkete organizasyonel ve stratejik olarak yeni bir düzen gerektirmiştir. Bunun sonucu olarak bir holding şirketi olan Grup çatısı altında, Cementir Italia, Aalborg Portland ve Çimentaş gibi ana işletmelerin faaliyetlerini yürüten Cementir Holding SpA’nın kurulmuştur.

2009 - 2011

Cementir Grup 2009 yılında Süreko’yu, 2011 yılında da Recydia ve Hereko’yu kurarak geri dönüşüm sektörüne girmiştir. Böylelikle Grup alternatif yakıt, termal enerji üretmeye ve geri dönüşüm materyalleri satmaya başlamıştır.

2012

Geri Dönüşüm sektörüne girişin ardından, Cementir Grup Lancashire ve Manchester’da faaliyet gösteren İngiliz şirket olan Neales Waste Management Holding’i satın aldı.

2016

Temmuz ayında çimento, beton ve agrega üretimi yapan Sacci’nin alınmasıyla Grup İtalya’daki üretim kapasitesini ikiye katladı.. Bir kaç ay sonra çimento, agrega ve beton sektörüyle entegre operasyonları olan Belçikalı Grup CCB-Compagnie des Ciments Belges S.A.’nın satın alınması tamamlandı. CCB en yüksek teknolojiye sahip, 80 yılın üzerinde kalker ocağı rezervleri olan Fransa Benelux bölgesinin en büyük işletmesidir.

İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş.
Egemenlik Mahallesi Eski Kemalpaşa Caddesi No:4B Işıkkent Bornova İzmir/TÜRKİYE +90 (232) 472 10 50 | info@cimentas.com
Trakya Çimento Fabrikası
Sinanköy Mevkii Lalalpaşa – EDİRNE +90 (284) 323 11 04 | info@cimentas.com
Elazığ Çimento Fabrikası
Kızılay Mah. Kazım Karabekir Cad. No:12 ELAZIĞ +90 (424) 224 39 21 | info@cimentas.com
Kars Çimento Fabrikası
Merkez Bozkale Köyü Mevkii 36210 KARS +90 (474) 242 62 30 (6 Hat) | info@cimentas.com